Lekcia 2: XML súbor + chyby v XML/dôvody blokácie

V druhej lekcii sa zameriame na ďalšiu dôležitú vec – XML súbor. Ide o dátový súbor, v ktorom nám predávate informácie o produktoch. Ide napríklad o cenu produktu, jeho dostupnosť, popis, parametre produktu a podobne. Tieto informácie sa potom zobrazujú na Heureke – vo vyhľadávaní alebo na detaile produktu. A každá informácia má svoj konkrétny tag/element.

XML súbor vyzerá napríklad takto.  To, ako má xml feed správne vyzerať, jeho kompletnú špecifikáciu, nájdete v našej nápovede. Heureka importuje (aktualizuje) dáta z XML súboru v prípade PPC režimu každé 2 hodiny, v prípade FREE režimu každé 4 hodiny. (O oboch režimoch sa viac rozpíšeme v tretej lekcii). Aktualizácia XML súboru z vašej strany by mala prebiehať buď po každej zmene či niekoľkokrát denne. Ohľadne aktualizácie XML súboru je potreba sa obrátiť na správcu vášho obchodu, váš shopsystém alebo na vášho programátora.

Chyby v XML/dôvody blokácie

Čo sa stane, pokiaľ sa v XML súbore vyskytujú chyby? Nedochádza k správnemu zaradeniu a zobrazeniu produktov na Heureke, a v niektorých prípadoch môže tiež dôjsť i k blokácii e-shopu.

A aké chyby sú zásadné, kvôli ktorým môže dôjsť k blokácii?

Cena produktu (tag <PRICE_VAT>)

Musí byť uvedená konečná cena vrátane autorských poplatkov.

Dostupnosť produktu (tag <DELIVERY_DATE>)

Tento tag uvádza počet dní od objednania tovaru k jeho expedícii zo skladu. Pokiaľ máte tovar skladom, a expedujete ho zo skladu v SR do 24 hodín od objednania, uvediete do XML: <DELIVERY_DATE>0</DELIVERY_DATE> . Na Heureke sa táto informácia zobrazí ako Skladom.

Pokiaľ tag DELIVERY_DATE neuvediete alebo necháte hodnotu prázdnu, tak sa zobrazí Info v obchode.

Ďalšie možnosti zobrazenia dostupnosti:

Názov produktu (tag <PRODUCT>, či <PRODUCT_NAME>)

Tento tag môže obsahovať okrem názvu produktu tiež povolené rozšírenie podľa nasledujúcej špecifikácie:

Darček (tag <GIFT>)

Tagom GIFT sa zobrazuje pri produkte darček, ktorý ponúkate k nákupu produktu zdarma. Nesmie byť obmedzený ďalším nákupom. Darček je možné uviesť viackrát, pokiaľ k nákupu produktu ponúkate viac darčekov. Pokiaľ uvádzate výber z viac darčekov, je potrebné vybrať iba jeden a ten do XML súboru uviesť.

Zobrazenie darčeka na Heureke na detaile produktu:

Pre vašu lepšiu identifikáciu darčeka môžete využiť tag GIFT ID, napríklad:

<GIFT ID=“gift01″>Pamäťová karta zdarma</GIFT>

Zobrazí sa + Darček: Pamäťová karta zdarma

Cena dopravy (tag <DELIVERY>, prípadne v administrácii záložka Ceny dopravy)

Táto informácia sa zobrazuje priamo na detaile produktu pod cenou produktu. V administrácii obchodu na Heureka.sk v záložke Ceny dopravy môžete vyplniť obecné ceny dopravy, prípadne nastaviť i rozsah cien dopravy podľa ceny produktu. V administrácii však nenastavíte prípady, kedy máte cenu dopravy napr. zdarma pre konkrétne produkty atď. Pre nastavenie konkrétnych cien dopravy slúži tag DELIVERY, kde je potreba uviesť konkrétneho dopravcu a cenu dopravy pri platbe vopred, prípadne i na dobierku. Cena dopravy musí súhlasiť pri nákupe jedného kusu produktu, u ktorého je uvedená.

Minimálna výška objednávky:

Vo VOP Heureky je uvedené, že všetky produkty, ktoré sú v XML súbore musí byť možné zakúpiť (bod 3.1.). Pokiaľ máte teda hranicu minimálnej výšky objednávky, je potreba v XML súbore nezasielať produkty, ktoré nie je možné samostatne zakúpiť. Napríklad pokiaľ máte minimálnu výšku objednávky na 500,-, tak nesmie byť v XML súbore produkt s cenou pod 500,-. Platí to aj pre produkty, ktoré zasielate do XML súboru, ale nie je možné objednať.

Bazárové produkty, (ale tiež rozbalené, renovované, repasované, poškodené, výstavné)

V XML súbore je potrebné označiť pomocou tagu <ITEM_TYPE> bazárový a iný tovar. Takto označené produkty sa zobrazujú po vyfiltrovaní bazárových položiek vo fulltextovom vyhľadávaní na Heureke.

Duplicitné produkty

Každý produkt môže byť v XML súbore iba raz. Najčastejšie nastáva situácia duplicitných produktov u e-shopov, ktoré predávajú náhradné diely pre automobily, motorky, ale aj pre mobily apod. Vo chvíli, kedy je produkt kompatibilný s viacerými zariadeniami, je možné ho v XML súbore uviesť iba raz, a zariadenia, s ktorými je kompatibilné uviesť do popisu produktu (tag DESCRIPTION).

Chyby pri importu

V týchto prípadoch ide o chyby, ktoré sa pri načítaní XML súboru zisťujú automaticky v rámci jeho kontroly. Ide o tieto chyby:

  • Nulová neplatná cena – u produktu chýba cena, či je zadaná 0 (tag PRICE_VAT) -> tieto produkty sú preskočené (nezobrazujú sa na Heureke), ostatné v poriadku načítane
  • Neplatný názov produktu – názov produktu v XML súbore musí mať aspoň 3 znaky a nesmie ísť iba o číslo -> tieto produkty sú preskočené (nezobrazujú sa na Heureke), ostatné sú v poriadku načítané
  • Duplicitné url – každá URL adresa v XML súbore musí byť unikátna; pokiaľ máte varianty produktu v XML súbore rozdelené, ale na webe ich máte na jednej produktovej karte, použite tzv. kotvy, napr. #1, #2, #3, atd.
  • Bazárové produkty – Bazárové produkty sú pri importe označené ako produkty, ktoré nie sú určené na predaj, znamená to, že bazárové produkty nijako nespracujeme, iba ich zobrazíme vo vyhľadávaní po vyfiltrovaní bazárových položiek
  • Chyba 404 – stránka nenájdená, chyba v URL, kde sa XML súbor nachádza, kontaktujte svojho programátora, správcu eshopu, či váš shopsystém
  • Chyba 500 – výpadok vášho serveru, kontaktujte svojho programátora, správcu eshopu, či váš shopsystém
  • Chyba v ITEM_ID – ITEM_ID je unikátny kód produktu, ide o vaše kódy. Každé ITEM_ID by malo byť obsiahnuté v XML súbore iba raz a mať maximálne 36 znakov ([0-9/a-z/A-Z_-] teda čísla nula až deväť, malé a veľké písmená bez diakritiky, podčiarnika a pomlčky). ITEM_ID sa používa pre identifikáciu produktu v dostupnostnom xml, či v Overené zákazníkmi
  • Neplatný dopravca – Dopravcu do tagu DELIVERY v XML súbore je možné zadávať iba podľa špecifikácie. Pokiaľ uvediete čokoľvek iné, tak vám príde chyba pri importe, produkty sa aj tak zobrazia a ostatné ceny dopravy sa spracujú.
  • Rovnaký názov produktu – Názve produktu by mal byť tiež pre celý XML súbor unikátny, pokiaľ uvediete totožný názov u viac ako 100 produktu, tak sú produkty pri importe preskočené.

Jeden komentár k “Lekcia 2: XML súbor + chyby v XML/dôvody blokácie”

Pridaj komentár