PRÍBEHY ÚSPEŠNÝCH E-SHOPOV – Elpida a babičky sa prebojovali do finále v súťaži ShopRoka

6 minút čítania

Elpida mení pohľad na starobu a so svojím úspešným e-shopom ponožkyodbabičky.cz, ktorý venuje časť ziskov na podporu programov pre seniorov v Centre Elpida, uspela v súťaži ShopRoka a prebojovala sa do finále Ceny Heureky. Ide o jedinečný projekt, v rámci ktorého viac než 200 babičiek z ČR pletie svojím originálnym štýlom ponožky z recyklovaných a darovaných priadzí.

Elpida týmto charitatívnym projektom seniorom nielen pomáha, ale ponúka im aj pomoc na bezplatnej telefónnej krízovej Linke seniorov, vedie kultúrny a vzdelávací program v dvoch pražských pobočkách, vydáva štvrťročník pre seniorov Vital a realizuje sériu informačných kampaní s cieľom zlepšiť postavenie seniorov v našej spoločnosti. Ak chcete podporiť české babičky a deduškov aj vy, prezrite si originálny sortiment a prečítajte si, čo robí Elpidu tak úspešnou.


Odpovedá Broňa Hilliová, vedúca kultúrnych projektov a ekonómka – Elpida

Čo robíte inak ako ostatní, že si vás nielen zákazníci, ale aj odborná porota všimli a ocenili váš projekt? Prezraďte, aspoň čiastočne vaše tajomstvo úspechu.

Okrem prevádzkovania e-shopu ponožkyodbabičky.cz  pomáhame aj seniorom z celej republiky. Projekt Ponožky od babičky zamestnáva 200 žien z celej republiky, ktoré si pletením čiastočne privyrobia k dôchodku a všetky vedia, že pletením podporujú ďalších seniorov. Časť výťažku ide totiž na podporu programov pre seniorov v Centre Elpida. Myslím, že tento charitatívny presah je to, čím sa náš e-shop odlišuje od iných.

Prihlásili ste sa do súťaže sami alebo vás nominoval niekto iný? Ak sami, prečo ste sa chceli zúčastniť? Ak vás niekto nominoval, viete kto a prečo?

Bohužiaľ nemám tušenie, kto nás nominoval, ale veľmi by ma to zaujímalo.

Viaže sa k sortimentu vášho tovaru nejaký príbeh? Prečo ste sa rozhodli ísť práve touto cestou?

Ponožky od babičky sú o príbehoch. S babičkami, ktoré pre nás pletú sme v každodennom kontakte. Vieme, kde a s kým žijú, väčšinou vieme, kde pracovali a pýtame sa ich, prečo pre nás pletú. Ich príbehy zbierame a s ich dovolením ich zverejňujeme v našej ponožkovej galérii na webe. Tento rok sa ju chystáme presunúť aj priamo na e-shop. Príbehy pletiarok sú neoddeliteľnou súčasťou projektu. Dokonca aj používaný materiál má vlastný príbeh, pretože ponožky sú pletené z darovaných klbiek, rovnako ako aj samotné ponožky. Každá pletiarka má iný vkus, každá pletie inak a je len na nej, aké ponožky upletie. Každý pár je teda originál, preto na etikete každých ponožiek nájdete meno autorky. Celý projekt je veľmi osobný a radi ho označujeme ako hrejivý. Robí radosť ako babičkám, ktoré sa cítia užitočnými, tak zákazníkom, ktorí si okrem originálneho tovaru kúpia aj dobrý pocit, že pomohli seniorom.

Spomeniete si na niektoré momenty vo vašom podnikaní, ktoré sa naozaj nepodarili, ale nakoniec z nich bolo veľké ponaučenie? Ako ste sa s nimi popasoval?

Na jeseň 2018 sme spustili nový e-shop, ktorý pre nás bezplatne vyvinula spoločnosť Simplia. Mali sme málo skúseností s predajom on-line a zo začiatku sme nepoužívali skladový modul. Predaj on-line sa ale rozbehol nad očakávania a ustrážiť dostupnosť tovaru sa ukázalo ako nemožné. Spôsobili sme si veľké problémy, pretože sme museli so zákazníkmi dohadovať zmeny objednávok telefonicky, zobralo to veľa času. V tom istom roku sme celkovo podcenili zákaznícky servis a myslím, že sme tak mohli mnoho zákazníkov odradiť, pretože sme jednoducho nestíhali odpovedať na ich otázky a mailové požiadavky.

Môžete dať začínajúcim podnikateľom 3 rady, ktoré by ste sami radi počuli na začiatku vášho podnikania v online biznise?

Odporučila by som predovšetkým dobre postaviť samotný e-shop, nespoliehať sa na voľne dostupné, alebo lacné šablóny. Viesť skladové zásoby starostlivo a spoľahlivo. Maximálne sa venujte zákazníkom a predovšetkým si vyberte spoľahlivých zamestnancov.


Pani Broni ďakujeme za poodhalenie ich receptu na úspech a tešíme sa, že vám o týždeň prinesieme ďalšie užitočné rady finalistov a výhercov tejto súťaže. Sledujte naše kanály, aby vám nič neušlo.

Pridaj komentár